Газета "Новини медицини та фармації" 9 (415) 2012
Повернутися до номеру
Звіт про проведений V симпозіум лікарів-ендоскопістів України «Сучасна діагностична та лікувальна ендоскопія»
24–25 травня 2012 року у місті Скадовську Херсонської області у конференц-залі Будинку культури відбувся V симпозіум лікарів-ендоскопістів України «Сучасна діагностична та лікувальна ендоскопія». У симпозіумі брали участь 410 делегатів, це лікарі-ендоскопісти, хірурги, онкологи, гастроентерологи та науковці з усіх областей України.
Конференцію привітали керівники Головного управління охорони здоров’я Херсонської облдержадміністрації, керівники міста Скадовська. Урочисто відкрив роботу симпозіуму головний позаштатний спеціаліст МОЗ України з спеціальності «ендоскопія», доктор медичних наук, президент Асоціації лікарів-ендоскопістів України Володимир Іванович Нікішаєв.
На симпозіумі було заслухано 42 доповіді вчених, провідних фахівців, лікарів-практиків в гастроінтестинальній ендоскопії, лапароскопічній хірургії, онкології, гастроентерології.
Із доповідями на пленарному засіданні виступили: професор, д.м.н. В.І. Нікішаєв— «Ведення пацієнтів з передраковими станами та пошкодженнями шлунка (MAPS)»; к.м.н. О.М. Бурий — «Застосування інтрагастральних балонів ВІВ у лікуванні хворих на ожиріння. Ендоскопічні аспекти»; професор, д.м.н. В.В. Грубнік — «Ефективність лапароскопічних втручань на холедосі через міхурову протоку»; професор, д.м.н. П.В. Огородник — «Ускладнення ендоскопічних транспапілярних втручань на органах панкреатобіліарної системи»; к.м.н. О.В. Сімонова — «Ендоскопічні аспекти диференціальної діагностики запальних захворювань кишківника»; к.м.н. Т.М. Дзвонковський — «Дислокація та міграція стентів при пухлинах стравоходу»; к.м.н. І.В. Коломоєць— «Безпечні сторонні тіла»; к.м.н. О.М. Задорожний — «Синдром Boerhaave»; к.м.н. І.В. Разумейко — «Сучасні підходи до ендоскопічної діагностики неходжкінських лімфом»; д.м.н. І.Л. Насташенко — «Особливості перебігу жовчнокам’яної хвороби у жінок в післяпологовому періоді»; д.м.н. В.І. Коломійцев— «Ендоскопія в діагностиці й лікуванні біліарного фасціольозу»; к.м.н. О.О. Крилова— «Відеокапсульна ендоскопія в комплексній діагностиці захворювань тонкої кишки»; практичні лікарі та науковці В.Ю. Пироговський, В.Ю. Садовий, В.К. Журавський, В.Т. Малінецька, Ю.М. Мокрик, В. Кутняк, В.М. Лазарчукта інші.
Однією з головних тем було обговорення стратегії та планів розвитку ендоскопічної галузі в Україні. Відбулось засідання правління Асоціації лікарів-ендоскопістів України та головних позаштатних спеціалістів МОЗ Автономної Республіки Крим, управлінь охорони здоров’я обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій зі спеціальності «ендоскопія».
Під час симпозіуму працювала виставка медичного обладнання, інструментарію та медикаментів вітчизняних і закордонних фірм.
Загалом симпозіум мав велике науково-практичне значення за новизною підходів до діагностики та лікування захворювань органів шлунково-кишкового тракту, гепатобіліарної системи, органів дихання, наведених у матеріалах виступів доповідачів.
Було ухвалено резолюцію V симпозіуму:
- Вважаємо за пріоритетне проведення вторинної профілактики раку та створення національних програм скринінгу раку шлунково-кишкового тракту в Україні. На сьогодні за відсутності в Україні національних програм скринінгу раку для нижніх відділів шлунково-кишкового тракту слід дотримуватись загальноєвропейської програми скринінгу колоректального раку 2010 року (European guidelines for quality assurance in colorectal cancer screening and diagnosis), а для верхніх відділів шлунково-кишкового тракту — рекомендацій MAPS 2011 року (Management of precancerous conditions and lesions in the stomach).
- Тактика ведення хворих при епітеліальних неоплазіях верхніх відділів шлунково-кишкового тракту повинна відповідати Міжнародній (Віденській) класифікації (за R.L. Schlemper зі співавт., 2000–2002), а нижніх відділів — «Прагматичній класифікації поверхневих колоректальних неопластичних уражень» (2009).
- Ендоскопічну поліпектомію, ендоскопічну резекцію та дисекцію слизової і підслизової оболонки вважати за ефективний метод профілактики і лікування передракових станів товстого кишечника. При цьому користуватись класифікацією Kudo (1994) та Sano (2006).
- При описанні метаплазії у стравоході слід користуватися Празькими (2004) та Паризькими (2004) критеріями, тобто робити висновок: не «стравохід Барретта», а «CLE» (з кишковою метаплазією або без такої). Тому що ендоскопічний висновок «стравохід Барретта» може заподіяти пацієнту психологічну травму та призвести до канцерофобії. Для підтвердження виду метаплазії потрібно проводити біопсію, але за наявності рефлекс-езофагіту біопсію проводити після місячного курсу прийому інгібіторів протонної помпи. «Стравоходом Барретта» вважається стан, при якому в метапластичному епітелію стравоходу виявляється тільки спеціалізований тонкокишковий епітелії (Паризькі критерії, 2004; American Gastroenterological Association Medical Position Statement on the Management of Barretts Esophagus, 2011).
- При написанні протоколів ендоскопічних оглядів застосовувати термінологію і принципи, рекомендовані МСТ-2 та -3.
- При описанні пухлинних уражень стравоходу, шлунка і товстого кишечника користуватись Паризькою ендоскопічною класифікацією (2002).
- Вважаємо за доцільне об’єднувати ендоскопічні кабінети у відділення (районні, міжрайонні) з концентрацією персоналу та обладнання на одній базі, що дозволить підвищити якість обстеження та проведення дезінфекції ендоскопів.
- Для проведення очищення, дезінфекції та стерилізації ендоскопів, а також медичного інструментарію до них рекомендуємо застосовувати ферментативні детергенти Сайдезим, Аніозин ДД1 та дезінфектанти Аніосепт актив, Cidex OPA, Nu Cidex, Korsolex baziс, Korsolex екстра, Korsolex plus, Секусепт актив, тому що дані препарати добре вивчені, їх висока ефективність доведена і вони застосовуються у провідних західних країнах світу. Ці препарати рекомендовані до застосування виробниками ендоскопів та провідними ендоскопічними асоціаціями світу (Британською, Американською, Європейською, Німецькою, Французькою та ін.). Інші зареєстровані в Україні препарати досконало не вивчені, ефективність та вплив їх не доведені й вони не використовуються в розвинутих країнах. Серед рекомендованих дезінфектантів, за останніми даними, перевагу слід надавати препаратам на основі надоцтової кислоті, тобто засобам Аніосепт актив, Nu Cidex та Секусепт актив.
- Вважаємо за доцільне проводити закупки відеоендоскопів замість фіброволоконних апаратів. Це дозволить здійснювати навчання, контролювати якість виконання процедур, проводити діагностику злоякісних пухлин гастроінтестинального тракту на ранніх стадіях. Серед зареєстрованих в Україні відеосистем найбільш доцільним є забезпечення лікувально-профілактичних закладів III рівня акредитації відеоендоскопами серії Olympus Evis Exera II або Fujinon серії 4450 з функцією NBI чи Fice, лікувально-профілактичних закладів II рівня — відеоендоскопами Olympus V-150 або Fujinon серії 2500. Фіброволоконні ендоскопи доцільно закуповувати тільки в ті лікувально-профілактичні заклади, де інколи дослідження необхідно виконувати поза відділенням ендоскопії.
- Необхідно застосовувати ентероскопію з використанням двохбалонних ентероскопів, капсульної ендоскопії та ендоскопічної сонографії як мінімум у п’ятьох великих містах України.
- При підготовці пацієнтів до проведення колоноскопії необхідно використовувати препарати, що містять поліетиленгліколь (Фортранс, Ендофальк), та препарати на основі натрію фосфату (Фліт Фосфо-сода), що забезпечують високу ефективність та добру якість підготовки кишечника.
- Лікарі, які займаються малоінвазивними ендоскопічними втручаннями (лапароскопією, торакоскопією, артроскопією, нейроскопією, лапароскопічною гінекологією, урологією та ін.), не повинні проходити первинну спеціалізацію з гнучкої (гастроінтестинальної) ендоскопії, а повинні пройти ТУ за своїм вузьким профілем.
- Ендоскопічні втручання на жовчовидільних шляхах повинні виконуватись у рентген-операційній з відповідним обладнанням (цифровий рентген-апарат, електрохірургічний блок з можливістю застосування аргоноплазмової коагуляції, відеодуоденоскопічна система, повний набір інструментів та відповідне анестезіологічне забезпечення).
- Розробити єдині уніфіковані алгоритми надання ендоскопічної допомоги пацієнтам із сторонніми тілами шлунково-кишкового тракту та видати рекомендації Асоціації.
Президент Асоціації лікарів-ендоскопістів України В.І. Нікішаєв
Секретар Асоціації лікарів-ендоскопістів України В.В. Бойко