Газета «Новости медицины и фармации» 15 (289) 2009
Вернуться к номеру
Феномен синергізму сучасних хондропротекторів
Авторы: І.А. Зупанець, д.м.н.,професор, завідувач кафедри клінічної фармакології з фармацевтичною опікою; С.К. Шебеко, к.фарм.н., доцент, Національний фармацевтичний університет, м. Харків
Версия для печати
В основі розвитку такої поширеної патології, як остеоартроз, лежить порушення метаболізму основної речовини суглобового хряща, що призводить до виникнення дегенеративних змін, деструкції хрящового матриксу та формування протеогліканової недостатності. Дана особливість патогенезу остеоартрозу обумовлює важливе значення в його лікуванні препаратів хондропротекторної дії, що здатні не тільки знижувати основні клінічні прояви даного захворювання, але й здійснювати патогенетичний вплив на його перебіг, перешкоджаючи деструкції й сприяючи регенерації тканин суглобового хряща (Н.А. Корж, Н.В. Дедух, И.А. Зупанец, 2007).
З позиції доказової медицини в групі хондропротекторних засобів найвищий ступінь доказовості й вірогідності результатів — категорію А — мають такі препарати, як глюкозамін (ГА) і хондроїтину сульфат (ХС), у зв’язку з чим на їхній основі сьогодні й виробляють більшість хондропротекторів, що застосовуються у світовий ревматологічній практиці. Проте, незважаючи на високу хондропротекторну активність даних засобів і безумовну патогенетичну обґрунтованість їх застосування в терапії остеоартрозу, слід відзначити недостатню ефективність препаратів даної групи за анальгетичною та протизапальною дією (С.Б. Попов зі співавт., 2007; S.C. Vlad et al., 2007). У зв’язку з цим у даний час науковий пошук в області розробки нових хондропротекторів спрямований на створення комбінованих препаратів.