Вступ
Загальноприйнятого визначення синдрому не існує, і в більшості випадків описано різні комбінації ускладнень (невияснений метаболічний ацидоз, рабдоміоліз, гіперкаліємія, гепатомегалія, ниркова недостатність, гіперліпідемія, аритмія та швидко прогресуюча серцева недостатність), які об’єднані в поняття синдрому інфузії пропофолу (СІП). Перші випадки ускладнень були описані у дітей на початку 90-х років. СІП не привертав до себе значної уваги, поки Cremer не опублікував дослідження, першим підкресливши, що сукупна доза пропофолу була основним фактором розвитку ускладнень у семи нейрохірургічних пацієнтів відділення інтенсивної терапії. Через кілька місяців Американська асоціація з контролю за лікарськими засобами та харчуванням (FDA) заборонила застосування пропофолу для тривалої седації у педіатричній практиці. У 2006 році FDA обмежила максимальну дозу пропофолу, рекомендованого для седації, до 4 мг/кг/год. Водночас європейські регулюючі органи запропонували провести моніторинг з приводу можливого розвитку у пацієнтів метаболічного ацидозу, гіперкаліємії, рабдоміолізу або підвищеного рівня креатинкінази та/або ознак серцевої недостатності при використанні пропофолу. Якщо у пацієнтів виникали будь-які з цих ускладнень, було рекомендовано зменшити дозу або припинити інфузію пропофолу.
Сучасні дослідження наводять суперечливі дані про зв’язок тривалості інфузії пропофолу і його дози з можливим розвитком ускладнень. У літературі описані випадки аритмії, гіпертригліцеридемії та лихоманки при застосуванні невисоких доз пропофолу. Серцева недостатність і метаболічний ацидоз є дозозалежними ускладненнями, тоді як аритмія та рабдоміоліз частіше виникають після тривалої інфузії пропофолу незалежно від його дози. Європейське агентство з лікарських засобів за період з грудня 2001 року по березень 2015 року зареєструвало 394 випадки захворювання на СІП, з яких 137 (35 %) випадків були смертельними.
Мета дослідження — визначення безпеки використання пропофолу при анестезіологічному забезпеченні хірургічних втручань та інвазивних процедур у відділенні анестезіології та інтенсивної терапії (неврологічне) інсультного центру КЛ «Феофанія» ДУС.
Матеріали та методи
Зважаючи на суперечливі дані про частоту та причини виникнення ускладнень, у дослідженні не було факторів виключення та контрольної групи. Усі пацієнти, яким проводилися планові хірургічні втручання, включались у дослідження. Загалом станом на травень 2018 року було проведено 28 хірургічних втручань різної складності та тривалості із застосуванням тотальної внутрішньовенної анестезії, міорелаксації та штучної вентиляції легень.
Пацієнти були розподілені на 3 групи за тривалістю хірургічного втручання (табл. 1): 1-ша група — до 60 хвилин (хв); 2-га група — від 61 до 180 хв; 3-тя група — понад 181 хв.
Усім пацієнтам перед хірургічним втручанням проведено: фізикальний огляд, МСКТ або МРТ, електрокардіографію, рентгенологічне дослідження органів грудної клітки, спірометрію, забір крові для клінічного дослідження з обов’язковим визначенням рівня трансаміназ, тригліцеридів, лактатдегідрогенази та креатинінфосфокінази.
З метою премедикації усім пацієнтам застосовувалась комбінація наркотичного анальгетика (переважно 2% розчин промедолу — 1 мл) та транквілізатору бензодіазепінового ряду (0,5% розчин сибазону або діазепексу — 2 мл) за 40 хв до початку хірургічного втручання. Інфузійна передопераційна підготовка не проводилась.
Для забезпечення аналгетичного ефекту використовувався 0,005% розчин фентанілу. Як увідний наркоз і підтримка анестезії використовували 1% та 2% розчин пропофолу (Дипрофол, ТМ «Фармак»). При хірургічних втручаннях тривалістю понад 60 хв з метою зменшення жирового навантаження як гіпнотик уводили 2% розчин пропофолу (Дипрофол 2%, ТМ «Фармак»). Маючи на увазі те, що в літературі описані випадки бактеріальних ускладнень при застосуванні пропофолу під час хірургічних втручань тривалістю понад 180 хв, ми використовували пропофол з етилендіамінтетраоцтовою кислотою (EDTA) як консервантом (Дипрофол 2% EDTA, ТМ «Фармак»).
З метою запобігання міоплегії використовувався атракуріуму бесилат (тракріум). Тест-доза становила 10 мг, дозування релаксації проводилось відповідно до маси тіла пацієнта. Деполяризуючі міорелаксанти ми не застосовували з метою максимального нівелювання їх впливу на рівень креатинінфосфокінази та лактатдегідрогенази в післяопераційний період.
Респіраторна підтримка проводилась з використанням наркозної станції Drager Primus Anesthesia Machine + Sevofluran, киснево-повітряною сумішшю з SpO2 40 %. Галогенізовані анестетики при проведенні анестезіологічних забезпечень хірургічних втручань не використовувались з метою запобігання їх негативному впливу на рівень транс–аміназ.
Інфузійна терапія під час хірургічного втручання переважно проводилась із застосуванням кристалоїдів (0,9% розчину хлориду натрію, розчину Рінгера, стерофундину) в об’ємі до 400 мл за годину.
Усім пацієнтам у ранньому післяопераційному періоді здійснювався контроль електрокардіографії та забір крові для визначення рівня трансаміназ, тригліцеридів, лактатдегідрогенази та креатинінфосфокінази.
Результати та обговорення
У жодного пацієнта 1-ї групи не було виявлено клінічно значущих підвищень рівнів трансаміназ, холестерину або тригліцеридів. Проте у 2 пацієнтів відзначалося підвищення рівня лактатдегідрогенази та креатинінфосфокінази. Жодних змін на електрокардіограмі у пацієнтів цієї групи не виявлено.
У 3 пацієнтів 2-ї групи відзначались клінічно значущі підвищення рівня трансаміназ, проте рівень тригліцеридів і холестерину залишався стабільним. Також у 2 пацієнтів було клінічно значуще підвищення рівня лактатдегідрогенази та креатинінфосфокінази. Як і в 1-й групі, жодних змін на електрокардіограммі у 2-й групі пацієнтів не було.
У жодного пацієнта 3-ї групи не було значущих підвищень рівня трансаміназ, тригліцеридів, лактатдегідрогенази та креатинінфосфокінази, але відзначались зміни на електрокардіограмі (в одного пацієнта було порушення ритму у вигляді тригіменії, в іншого виникла синусова брадикардія).
Жодного випадку гіпертермії, анафілактичних реакцій або бактеріальних ускладнень у пацієнтів усіх груп виявлено не було.
Слід зауважити, що лабораторні показники, які були підвищені у пацієнтів понад норму, протягом 72 годин повністю поверталися до фізіологічних норм без застосування специфічної терапії.
Висновки
На сьогодні пропофол є найбільш широко застосовуваним гіпнотиком для індукції та підтримки анестезії і седації хворих. Проте слід пам’ятати, що при використанні Дипрофолу протягом тривалого часу рівень тригліцеридів у сироватці крові може підвищуватися. Пацієнтам, яким планується виконання тривалих хірургічних втручань або продовженої седації, рекомендовано застосовувати 2% розчин пропофолу EDTA з метою зменшення ліпідного навантаження та профілактики можливої бактеріальної контамінації. Пацієнтам, яким планується проведення нетривалих хірургічних втручань або діагностичних процедур, рекомендовано застосування 1% розчину Дипрофолу з метою доброї керованості анестезіологічного забезпечення та короткого післянаркозного сну. У пацієнтів, для яких існує ризик гіперліпідемії, необхідно визначати рівень тригліцеридів у сироватці крові, оскільки 1 мл розчину препарату містить приблизно 0,1 г жиру. Під час використання Дипрофолу пацієнтам для запобігання брадикардії необхідно призначати М-холіноблокатори. З огляду на швидке відновлення свідомості після припинення дії препарату дуже важливо, щоб його введення тривало до кінця процедури. При дотриманні режиму дозування ризик виникнення побічних явищ є мінімальним.
Конфлікт інтересів. Не заявлений.
Список литературы
1. Krajčová Adéla, Waldauf Petr, Anděl Michal, Duška František. Propofol infusion syndrome: a structured review of experimental studiesand 153 published case reports // Crit. Care. 2015; 19: 398.
2. Vollmer J.P., Haen S., Wolburg H., Lehmann R., Stei–ner J., Reddersen S., Fend F., Fallier-Becker P. Propofol Related Infusion Syndrome: Ultrastructural Evidence for a Mitochondrial Disorder // Crit. Care Med. 2018 Jan; 46(1): e91-e94.
3. Fallier-Becker P., Vollmer J.P., Wolburg H., Haen S., Steiner J., Noell S., Lehmann R., Fend F. Case report: Propofol-related infusion syndrome // Ultrastruct. Pathol. 2017 Jan-Feb; 41(1): 106-107.
4. Zhou Z.B., Yang X.Y., Zhou X., Niu L.J., Xiao L.C., Huang W.Q., Feng X. Propofol-induced rhabdomyolysis: a case report // Int. J. Clin. Pharmacol. Ther. 2015 Oct; 53(10): 890-4.