Журнал «Медицина неотложных состояний» №4(99), 2019
Вернуться к номеру
Особливості клініко-лабораторних показників у жінок, які мають поєднану патологію матки — лейоміому й аденоміоз
Авторы: Запорожченко М.Б., Сидоренко А.В.
Одеський національний медичний університет, м. Одеса, Україна
Рубрики: Медицина неотложных состояний
Разделы: Медицинские форумы
Версия для печати
Вступ. Своєчасна оцінка лабораторних показників, дослідження біологічних рідин має принципове практичне значення для клініциста та потребує динамічного спостереження за вмістом статевих гормонів, загальних показників крові, показників згортальної системи крові, макро- та мікроелементів. Їх дисбаланс, у свою чергу, може бути як фактором виникнення захворювань, так і їх наслідком.
Мета роботи: вивчити особливості супутньої патології та вміст фолієвої кислоти, вітамінів В1, D, Е, феритину в сировотці крові хворих на поєднану патологію матки — лейоміому й аденоміоз.
Матеріали та методи. Нами було обстежено 150 жінок репродуктивного віку, із них 30 жінок — контрольна група (І). Основна група (ІІ) розподілялась на групу ІІА — 60 хворих на поєднану патологію — безсимптомна лейоміома матки та аденоміоз активного клінічного перебігу; група ІІБ — 60 хворих на поєднану патологію — симптомна лейоміома матки та аденоміоз дифузний, дифузно-вогнищевий І, ІІ ступенів тяжкості неактивного клінічного перебігу.
Результати та обговорення. У 100 % хворих основної групи були тривалі, надмірні та часті менструації, виражений больовий синдром. Загальне нездужання, постійний дискомфорт у низу живота мали 80,8 %, постійний біль у животі — 69,2 %. За даними клініко-лабораторного аналізу, анемія була у 81,7 %, субфебрильна температура — у 81,7 % обстежуваних основної групи. Від серцево-судинних захворювань страждали 100 % пацієнток основної групи, остеохондрозу — 52,5 %, хондропатії — 54,2 %, хвороби щитоподібної залози — 50,0 %, хронічного запору — 59,2 %, хронічного коліту — 57,5 %, хронічного пієлонефриту — 31,7 %. Хвороби шлунково-кишкового тракту мали 83,3 % пацієнтів, клінічні ознаки неврозів, депресії — 100 % жінок. Вітамін В1 у крові групи ІІА — 86,4 мкг/л, що в 1,4 раза менше, ніж у контрольній групі. У групі ІІБ у середньому концентрація вітаміну В1 у крові становила 20,7 мкг/л, що у 5,8 раза нижче, ніж у контрольній групі. У групі ІІБ вміст вітаміну D — 18,4 нг/мл, що у 2,4 раза нижче, ніж у контрольній групі А. У групі ІІА рівень вітаміну D становив 21,3 нг/мл та був нижчим по відношенню до групи І у 2,13 раза. У групах ІІА і ІІБ рівень вітаміну Е у межах 11,3–11,4 мг/л. У групі ІІА концентрація феритину становила 12,6 нг/мл, у групі ІІБ — 11,2 нг/мл.
Висновки. Характеристика показників лабораторних досліджень крові має обґрунтоване практичне значення, що дає можливість визначати комплексний етапний персоніфікований алгоритм лікувальних заходів шляхом застосування гормональних препаратів та препаратів, направлених на нормалізацію метаболічних процесів (вітаміни, макро-, мікроелементи). Корекція дисбалансу вмісту вітамінів, макро-, мікроелементів на молекулярному рівні шляхом оптимізації біохімічних процесів сприяє профілактиці ускладнень та терапії основних захворювань.