Двадцять перше століття — століття високих науково-технічних досягнень і водночас глибокої моральної кризи суспільства, що висуває нові вимоги до формування як професійних, так і соціально обумовлених моральних якостей випускників університетів. Збільшується потреба у підготовці діяльних, творчо мислячих фахівців, здатних самостійно вирішувати різноманітні нестандартні завдання у складних умовах.
У зв’язку з цим важливою проблемою для медичних університетів є трансформація вищої освіти відповідно до вимог сьогодення.
На сучасному етапі головним завданням вищої медичної освіти стає підготовка майбутніх компетентних фахівців, здатних до творчої самостійної роботи, що вимагає спроможності поповнювати накопичені знання відповідно до поступальних досягнень медичної науки, удосконалювати особистісні та моральні якості, комунікативні навички [1, 2].
Для цього необхідно мати чітке уявлення про наступні дефініції.
Компетенція — це об’єктивні вимоги, які пред’являються професійно-особистісному рівню людини, щоб виконувати певний вид діяльності. Це вміння суб’єкта виконувати дії та функції певного виду діяльності, засновані на необхідних знаннях, навичках, особистісних якостях та ціннісних орієнтирах.
Компетентність — ця категорія характеризує ступінь оволодіння конкретною людиною тими чи іншими компетенціями, тобто знаннями та досвідом власної діяльності, що дозволяє виносити судження та приймати рішення.
Значною складовою у структурі медичної університетської освіти є залучення студентів до участі у роботі студентських наукових гуртків (СНГ), що сприяє:
— формуванню інтересу до вибору певного напряму у медичній спеціальності починаючи з молодших курсів навчання;
— покращення теоретичних знань з обраної медичної спеціальності;
— розширення обсягу практичних навичок та умінь;
— виховання комунікативних навичок у спілкуванні з колегами та пацієнтами;
— вдосконалення особистісних та моральних якостей, розширення меж світогляду [3].
Крім того, студентський науковий гурток як суттєвий елемент університетської освіти є методом індивідуального супроводу учнів, що дозволяє виявляти найбільш талановитих з них з цілеспрямованим залученням до науково-дослідної роботи та подальшим формуванням резерву науково-педагогічних кадрів.
На кафедрі анестезіології та інтенсивної терапії Дніпровського державного медичного університету (ДДМУ) з моменту її створення у 1973 році успішно функціонує студентський науковий гурток.
Кафедра розташована на базі Дніпровської обласної клінічної лікарні ім. І.І. Мечникова з багатопрофільною службою анестезіології та інтенсивної терапії (79 реанімаційних ліжок у 6 профільних відділеннях обласного високоспеціалізованого центру екстреної та невідкладної допомоги). З перших днів воєнного часу було значно збільшено кількість реанімаційних ліжок для надання необхідної допомоги пораненим та постраждалим.
Вищесказане дозволяє використовувати в роботі СНГ не лише загальноприйняті стандарти, а й цілу низку інноваційних форм роботи зі студентами: підготовка реферативних та наукових доповідей, клінічні розбори, обходи профільних відділень анестезіології та інтенсивної терапії, окремих спеціалізованих служб, майстер-класи, спільні засідання із студентськими науковими гуртками суміжних кафедр, у тому числі міждисциплінарні круглі столи, написання тез доповідей та статей у студентські збірники наукових праць та у профільні журнали, участь у роботі наукових конференцій різного рівня тощо [4].
План роботи СНГ затверджується на весь навчальний рік. Вибір тем занять відбувається з огляду на інтереси студентів, з урахуванням їх актуальності та практичної значущості.
Насамперед увага приділяється науковому компоненту, адаптованому до базової підготовки студентів, які приходять до нашого наукового гуртка, починаючи з першого курсу.
Перший етап — це написання реферативних доповідей, що допомагає правильно користуватися медичною літературою, розвиває вміння вибирати ключові факти, формувати структуровану роботу, застосовувати на практиці нові інформаційні технології, вдосконалювати навички мовлення та ораторської майстерності.
Надалі участь студента у наукових дослідженнях може бути індивідуальною або бути частиною дослідження, що вже проводиться на кафедрі. На цьому етапі студенти ознайомлюються з основами проведення науково-дослідної роботи, освоюють роботу з медичними документами, отримують навички наукового аналізу, статистичної обробки матеріалу та формування висновків.
Кінцевим результатом роботи кожного студента є вміння не лише скласти доповідь та якісно її подати, але й підготувати її тези до публікації у збірнику матеріалів наукової конференції студентів та молодих вчених «Новини і перспективи медичної науки», яка щорічно проводиться у ДДМУ, до якого щорічно подаються не менше ніж 10 публікацій.
Найкращі наукові роботи студентів-гуртківців подаються для участі у міжвузівських наукових конференціях, на всеукраїнські конкурси студентських наукових праць, де завойовують призові місця.
Не можна не відзначити й участі студентів — членів СНГ у щорічному науковому симпозіумі «Нові горизонти анестезіології, інтенсивної терапії та лікування болю», що проводиться в тому числі і в змішаному форматі, адаптованому до сучасних умов і доступному для учасників різного рівня підготовки.
З метою ширшого залучення молоді було створено спеціальну секцію для молодих учених, де мають можливість подавати свої наукові роботи також студенти-гуртківці старших курсів, окремі з яких відзначаються як найкращі.
Науковий компонент роботи СНГ ґрунтується на розширенні теоретичних знань та практичних умінь студентів.
Однією з дієвих форм є клінічний аналіз захворювання пацієнта, що дозволяє студенту поглибити своє вміння працювати з історією хвороби, розвивати навички спілкування з пацієнтом, аналізувати дані лабораторних та інструментальних досліджень відповідно до клінічних проявів захворювання, особливо в складних ситуаціях, що відіграє важливу роль у формуванні клінічного мислення.
Важливе місце займають клінічні обходи профільних відділень інтенсивної терапії. На сьогодні вони стали неможливими у зв’язку з обмеженнями, зумовленими пандемією COVID-19. Виходячи з реальних умов, стала проводитися пряма трансляція з відділень інтенсивної терапії під час клінічного аналізу або останній здійснюється із застосуванням відеозаписів відповідно до теми засідання гуртка.
Заслуговує на увагу знайомство студентів з окремими важливими службами базової лікарні, такими як служба переливання крові, екстракорпоральних методів детоксикації, гіпербаричної оксигенації (ГБО) тощо.
У службі переливання крові студентам надається можливість не тільки практично визначати групову приналежність крові, провести проби на сумісність крові донора та реципієнта, але й ознайомитися із сучасними гемотрансфузійними альтернативами, спеціальною апаратурою для автогемотрансфузії, зокрема з моделями апаратів для реінфузії крові типу «Cell Saver».
З великим інтересом студенти беруть участь у проведенні ургентних сеансів замісної ниркової терапії та ГБО, освоюють методи надання невідкладної допомоги на базі симуляційного центру при травмах мирного та військового часу після попереднього обговорення особливостей надання невідкладної допомоги. Великий інтерес у студентів викликало обговорення можливих варіантів проведення анестезії у вкрай нестандартних умовах.
Для освоєння практичних навичок щороку проводять серію майстер-класів на манекенах з найбільш актуальних тем. Серед них проведення серцево-легеневої реанімації з навчальним автоматичним зовнішнім дефібрилятором, пункції-катетеризації периферичних і центральних венозних судин, регіонарної анестезії, люмбальної пункції; УЗД-супровід забезпечення центральних венозних доступів та провідникової анестезії; відновлення прохідності дихальних шляхів із встановленням повітроводів, ларингеальних масок, шляхом інтубації трахеї та конікотомії.
Усе більшого значення в роботі СНГ стало набувати проведення міждисциплінарних круглих столів за участю клініцистів суміжних кафедр, психолога, викладача гуманітарних наук, юриста і навіть священнослужителя з дискусійних медичних проблем, а також пов’язаних з філософськими, етичними, моральними аспектами, наприклад «Хоспіс або евтаназія з погляду сучасних етичних та правових аспектів», «Еволюція поглядів та сучасні природничо-наукові та медичні аспекти поняття життя та смерті», «Окремі питання біоетики», «Добро і зло, специфіка їх прояву в медицині»; також обговорюються погляди на використання генної інженерії, клонування, гострі питання трансплантології та низка інших.
Окрема увага приділяється позапрограмним темам, наприклад «Психологія спілкування лікаря з пацієнтами», «Комунікативні навички в анестезіологічній практиці та практиці інтенсивної терапії», «Грані стикання традиційної та нетрадиційної медицини», а також темам, пов’язаним з пандемією COVID-19.
Пандемія COVID-19 із тривалими карантинними обмеженнями викликала необхідність зміни формату роботи у клінічних умовах [5–7]. У зв’язку з цим міждисциплінарний круглий стіл з цієї теми був проведений за змішаним форматом за участю фахівців з інфекційних хвороб, хірургії, акушерства-гінекології, сімейної медицини, педіатрії. У рамках заходу відбулася відеодемонстрація анестезіологом пацієнта з тяжкою формою COVID-19 зі спеціалізованого відділення інтенсивної терапії для таких хворих, при цьому особлива увага акцентувалася на засобах індивідуального захисту та інвазивних і неінвазивних методах респіраторної підтримки [8, 9].
Такий підхід до вибору тем засідань СНГ сприяє розширенню світогляду студентів, більш осмисленому підходу до розв’язання складних проблем у медицині завдяки поглибленню клінічного мислення, допомагає здобути навички комунікації з колегами, торкаючись при цьому етичних моментів, особистісних і моральних якостей студента, що так важливо сьогодні.
Крім того, з метою вдосконалення вищезгаданих якостей введено у роботу так звані «ненаукові» засідання, на яких активно обговорюются такі теми, як «Пам’ятай своє ім’я», «Чи може мрія стати реальністю?», «Новий рік очима анестезіолога», «Міжнародний день анестезіолога», «Дніпровська наукова школа анестезіологів» тощо, розкриваються додаткові таланти студентів, посилюється гармонізація їх особистісних якостей.
Для збільшення інтеграції науково-дослідної роботи студентів було створено інновацію у вигляді співпраці трьох поколінь: з «Університетом золотого віку» та обласним медичним ліцеєм-інтернатом, які функціонують на базі нашого медичного університету.
Це дозволило студентам-гуртківцям отримати унікальний досвід взаємодії різних поколінь, під час якої формуються фундаментальні моральні принципи, розвиваються такі якості, як емпатія, толерантність, милосердя, розуміння проблематики кожної з вікових груп, підвищується духовність.
Співпраця з медичним ліцеєм мотивує студентів до поглиблення своїх власних знань, уміння їх передати молодшому поколінню, глибше розкрити ліцеїстам шляхетну місію лікарської спеціальності; така співпраця використовується як одна з ланок безперервної профільної освіти.
В «Університеті золотого віку» спільно з лабораторією психофізіологічних досліджень та кафедрою фізичної реабілітації та ерготерапії ДДМУ студентами було вивчено стан когнітивних функцій.
Результати проведеного дослідження було узагальнено за участю студентів та видано для слухачів університету у вигляді методичних рекомендацій «Стан когнітивних функцій у людей похилого віку та сучасні можливості їх збереження» (2018 р.).
Після завершення навчального року проводиться рейтингова оцінка активності кожного студента у роботі студентського наукового гуртка, що мотивує студентів до подальшого вдосконалення своїх професійних та особистісних якостей.
За результатами рейтингової оцінки студенти нагороджуються грамотами та монографіями з актуальних питань спеціальності, у тому числі виданими співробітниками кафедри.
Оцінюється також активність учнів медичного ліцею у виконанні наукових праць по лінії Малої академії наук.
На заключному засіданні підбиваються підсумки щорічного конкурсу на кращу науково-дослідну роботу серед студентів та учнів медичного ліцею. Фіналісти конкурсу нагороджуються особистою премією члена-кореспондента НАН та НАМН України, професора Л.В. Новицької-Усенко (2 премії), яку починаючи з 1994 року отримали 29 студентів та 29 учнів медичного ліцею.
Студентський науковий гурток нашої кафедри для багатьох випускників Дніпровського державного медичного університету, які обрали спеціальність лікаря-анестезіолога, стає не лише першим кроком на шляху до цієї спеціальності, але й програмою успішної професійної діяльності надалі.
Сьогодні багато хто з них гідно працює у медичних університетах, науково-дослідних інститутах, різних лікувальних закладах в Україні та багатьох інших країнах (США, Німеччині, Ізраїлі, ПАР, Намібії, Лівані, Китаї тощо), виявляючи творчий підхід до вирішення конкретних завдань, уміння самостійно приймати та реалізувати рішення, постійно вдосконалювати свої професійні знання, особистісні моральні та громадянські якості, глибоко розуміючи своє призначення та причетність до вирішення проблем у медицині та суспільстві в цілому.
Вищевикладене дозволяє дійти висновку, що студентський науковий гурток є значною невід’ємною складовою в системі вищої медичної освіти, відіграючи істотну роль у становленні майбутніх лікарів відповідно до вимог сучасності, здатних до творчої багатогранної роботи як у практичній охороні здоров’я, так і в науково-педагогічній сфері.
Конфлікт інтересів. Автори заявляють про відсутність конфлікту інтересів та власної фінансової зацікавленості при підготовці даної статті.
Отримано/Received 11.09.2022
Рецензовано/Revised 22.09.2022
Прийнято до друку/Accepted 03.10.2022